Turistické cíle

Zlatý kůň

Bezprostřední okolí jeskyně, rozhodně stojí za chvilku času. Hned u východu jeskyně se nabízí možnost na velmi pěknou a zajímavou procházku. Jeskyně leží v přísně chráněném území, kde je možno pohybovat se pouze po značených cestách. Nejlepší variantou je tedy nechat se provést touto krásnou krajinou po nově zrekonstruované naučné stezce Zlatý kůň, kde se navíc pomocí kvalitních informačních tabulí můžete dozvědět řadu zajímavostí o této Národní přírodní památce.

Karlštejn

Karlštejn je snad vůbec tím nejpopulárnějším českým hradem a už od svého vzniku měl zcela výjimečné postavení. Od počátku byl určen jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek relikvií a říšských korunovačních klenotů. Pojmenován byl po svém zakladateli Karlu IV., českém králi a císaři Svaté říše římské. Stavba hradu byla zahájena v roce 1348 a Karel IV. osobně dohlížel na dostavbu a především výzdobu hradu.

Křivoklát

Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. Jeho počátky sahají do 12. století. Dnešní podobu mu kolem roku 1500 vtiskli stavitelé Vladislava Jagellonského. Interiér kaple Korunování Panny Marie je jedinečnou ukázkou pozdně gotického umění, pozornost upoutá i Královský a Rytířský sál, knihovna obsahující více než 50 tisíc svazků, obrazárna či monumentální Velká věž s loveckými sbírkami. Z dob, kdy byl Křivoklát obávaným vězením, se dochovala hladomorna i mučírna s unikátními mučícími nástroji.

Lom Velká Amerika

Velkou Amerikou je označován částečně zatopený vápencový lom ležící u obce Mořina. Přímo z Mořiny vede žlutá, cca 3 km turistická stezka až k okrajům opuštěných lomů, kde si můžete vychutnávat skutečně úchvatné scenérie. Lom připomíná americký kaňon, ale jeho název nebyl odvozen od jeho vzhledu, nýbrž od způsobu dřívější těžby vápence. Při pohledu do kaňonu se Vám určitě vybaví scéna z filmu Limonádový Joe, která zde byla natočena. Lomy Mexiko a Malá i Velká Amerika ležící v bezprostředním sousedství stále lákají množství dobrodruhů a i když je vstup do nich přísně zakázán, došlo zde již k řadě smrtelných úrazů.

Sv. Jan pod skalou

Svatý Jan pod Skalou je obec v okrese Beroun, která společně s Karlštejnem a starodávným Tetínem patří mezi nejzajímavější turistické lokality okresu. Nejkrásnější ve Svatém Janu je impozantní vápencová Svatojánská skalní stěna přímo nad budovou kostela, která se vypíná do výšky 210 m nad okolní terén a dominuje tak celému okolí. Kostel je propojen se starou skalní kaplí – jeskyní sv. Ivana. V části skalního kostela je zachována přirozená jeskyně, zdobená původní krápníkovou výzdobou. Hned vedle kostela, pod oknem Ivanovy jeskyně vyvěrá silný pramen léčivé vody, Pramen svatého Ivana.

Medvědárium v Berouně

Symbol medvěda má město Beroun ve znaku i na svém praporu. V říjnu 2000 si navíc pořídilo medvědy živé. Medvědí bratři Matěj, Vojta a Kuba jsou slavní i díky režisérovi Václavu Chaloupkovi a jeho úspěšnému večerníčku Méďové. V berounském medvědím království se o chlupatá trojčata starají dva ošetřovatelé, kteří se jim snaží vymýšlet nejrůznější zábavu - od stromů namazaných medem přes louskání ořechů až po živé kapry v bazénku. Medvědárium leží v centru města zhruba 10 minut od Husova náměstí a 15 minut z vlakového nádraží v lesoparku Městská hora a je volně přístupné. Další atrakcí pro děti jsou dvě hřiště, na kterých mohou vybít přebytečnou energii.

Geopark Barrandien v Berouně

V červnu 2003 otevřelo Muzeum Českého krasu v Berouně na dvoře Jenštejnského domu Geopark Barrandien. V expozici pod širým nebem jsou vystaveny typické horniny ze širokého okolí Berouna od kambria až po devon, jejichž prostřednictvím máte možnost představit si geologický vývoj Berounska a celého Barrandienu. Geopark zároveň slouží k příjemnému odpočinku.

Hrnčířské trhy v Berouně

Deset let se v Berouně na Husově náměstí konají vždy druhý víkend v září hrnčířské trhy. Návštěvníci mohou obdivovat umění 200 nejlepších hrnčířů a keramiků z celého Česka. Od roku 2003 pořádá město v květnu i Jarní hrnčířské a řemeslné trhy, kde se vedle hrnčířů prezentují i další zajímavá řemesla. Nedílnou součástí kulturní nabídky je již 23 let mezinárodní hudební festival Talichův Beroun.

Sklárna Nižbor

Firma Rückl Crystal a.s. nabízí prohlídku provozů sklárny, která navazuje na dnes již třísetletou tradici rodové sklářské dynastie. Sklářský rod Rücklů přišel do českých zemí pravděpodobně z území dnešního Švýcarska, někdy na přelomu 17. a 18.století a ještě dnes můžeme žasnout nad výsledky jejich práce. Exkurse poodhalí tajemství výroby křišťálových výrobků, včetně jejich dalšího zpracování. K vidění je hutní provoz i technologie kreslení a broušení. Sklárna v Nižboru se nachází 8 km od města Beroun - ve směru na Křivoklát. 

Turistické informace

Lákadla v okolí

Kde nás najdete

Kde nás najdete
Penzion Primus
Cena od: 438 Kč os./noc
Hotel Na Ostrově
Cena od: 420 Kč os./noc
Penzion Pod Dračí skálou
Cena od: 550 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že České Švýcarsko ukrývá největší skalní most v Evropě? Je jím Pravčická brána, která se objevila ve filmu Narnie.