TĚŽBA A PŘÍRODA

Historie těžby

Mnohotvárná a fascinující krajina Českého krasu vznikla kombinací darů přírody a urputným těžařským úsilím, které provází tuto lokalitu odnepaměti. Je to zejména koněpruský bílý vápenec, který byl a zůstává po staletí velmi žádanou surovinou. Těžil se zde ale i růžový vápenec, mramor a kámen pro zdění budov či pro sochařské a umělecké práce. Využívání vápenců Českého krasu má za sebou historii trvající nejméně 4000 let. Nejstarší těžba pravděpodobně sahá až do doby železné. První doložené historické záznamy najdeme v dobách Jana Lucemburského a zejména pak za éry Karla IV. Po celé toto období se těžilo spíše příležitostně a mnohdy s velkými přestávkami. Prudký rozvoj těžby zaznamenaly zdejší lomy až v průběhu druhé poloviny 19. století, kdy došlo k postupnému přechodu od malovýroby železa a oceli na výrobu vysokopecní. Právě rozvoj hutnictví na Kladně vyvolal podstatné zvýšení těžby na místních lokalitách a vedl k mnohým sporům a střetům zájmů.

Chráněná krajinná oblast

Krajina Českého krasu byla vyhlášena v roce 1972 za Chráněnou krajinnou oblast. A zejména díky mnohaletému úsilí ochránců přírody je v Českém krasu stále co obdivovat . Úspěchem je i fakt, že samotné těžařské firmy se začínají aktivně podílet na zachování vzácné fauny a flóry tohoto regionu, a tak si zde přijdou na své milovníci vzácných rostlinek i obdivovatelé mnohdy velmi kuriózní zvířeny.

Zajímavá zvířátka

Posledním hitem jsou neobvyklá zvířata jako je psík mývalovitý, norek americký, daněk nebo muflon. Některá z nich se dostala údajně do Českého krasu útěkem ze specializovaných farem. Lokalita Českého krasu je však již po celá desetiletí významným útočištěm pro řadu vzácných druhů živočichů, kteří se zde usadili přirozenou cestou. Jedním z nejpopulárnějších obyvatel je pravděpodobně netopýr. Již 40 let zde probíhá intenzivní výzkum netopýřích kolonií a bylo popsáno celkem 17 druhů vyskytujících se v lokalitě CHKO. Navštívíte-li okolí Koněpruských jeskyní v podzimních měsících a dopátráte-li se nějakého otvoru, který spojuje jeskyně s povrchem,můžete sami pozorovat obratné starty a přistání těchto neuvěřitelných (létajících) savců. V lesích můžete pak snadno zahlédnout typické obyvatele jako je veverka, zajíc či králík. S trochou štěstí můžete narazit i na lišku, lasičku, kunu nebo tchoře. V posledních letech se tu také velmi daří praseti divokému, ondatře a tolik roztomilému a kriticky ohroženému syslu obecnému. Bohatě zastoupen je zde také hmyz, ptactvo a známá žabka - skokan skřehotavý.

Neobvyklá květena

Pro tuto oblast je charakteristický výskyt teplomilných a suchomilný druhů rostlin. Zvláštní geologické podmínky neumožňují usazení pro naše klima typických dřevin. Na kluzkém a strmém vápenci se neudrží větší množství zeminy, nutné pro klasické dřeviny a byliny našeho pásma. Strmé, především k jihu nastavené skalní stěny jsou však ideálním místem pro mnoho ohrožených druhů jako je např. koniklec luční český, kosatec, chrpa, devaterníček a další. Raritou českého krasu je také celá řada orchidejí.

Turistické informace

Lákadla v okolí

Kde nás najdete

Kde nás najdete
Penzion Primus
Cena od: 438 Kč os./noc
Hotel Na Ostrově
Cena od: 420 Kč os./noc
Penzion Pod Dračí skálou
Cena od: 550 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že národní park České Švýcarsko zdobí Pravčická brána, největší skalní most v Evropě? Ze zdejších kamenných vyhlídek je úchvatný rozhled na zalesněný kraj, posetý pískovcovými skalami.