Sportovní vyžití

Cykloturistika

Český kras nabízí širokou škálu značených turistických cest a naučných stezek. Na kole se tam jednoduše dostanete z Prahy nebo Berouna. Z obou měst vedou zajímavé trasy pro horská i silniční kola. Cyklisté na horských kolech jsou však v centru CHKO omezeni, protože nemají na rozdíl od pěších turistů přístup na většinu značených cest. Jednoduché je pro cyklisty také spojení vlakem podél Berounky, vlaky na trase Praha – Beroun jezdí každou hodinu. V Praze není problém naložit kolo do kteréhokoliv vlaku na smíchovském nádraží. Na Hlavním nádraží je potřeba přijít s kolem do zavazadlové pokladny nejméně tři čtvrtě hodiny před odjezdem vlaku.

Tipy na výlet na kole:

  • cyklistická trasa z Berouna podél řeky Berounky až do Karlštejna
  • naučná stezka z Karlštejna - trasa vede podél řeky Berounky přes Srbsko až k soutoku řeky s potokem Kačákem, pokračuje podél toku přes vesnici Hostím do Sv. Jana, kde končí.
  • další značená cyklotrasa začíná a končí v Karlštejně. Kolem hradu stále táhlým kopcem přijedeme na Mořinu. Odtud kolem lomu Amerika přes Bubovice do Loděnic. Odtud stále po silnici do Sv. Jana pod Skalou a dále přes Hostím, podél vody údolím do Srbska a dále zpět na Karlštejn

Vodáctví

Řeka Berounka je jedna z největších českých řek, není příliš náročná a dá se jet i v létě za nižších vodních stavů. Vodácká obtížnost celého spodního toku je vhodná pro rekreaci a rodinné výlety. Poblíž řeky se nachází několik půjčoven lodí a vodáckého vybavení a tak můžete vyrazit na řeku i třeba na jeden jediný den či víkend a to úplně bez starostí. (Zapůjčení lodi na jeden den pro dva cca 220 Kč.) Rozhodnete-li se pro delší dovolenou, pak zhruba týdenní putování začíná obvykle v Chrástu u Plzně a končí v Karlštejně (100 km). Raritou na Berounce je vodácká naučná stezka, která začíná v CHKO Křivoklátsko a její tabule jsou rozmístěny po obou stranách řeky až do CHKO Český kras.

Jízda na koni

Koně jsou s Koněprusy a Českým krasem spojeni již odnepaměti. I vy můžete zažít nezapomenutelné chvíle na koňském hřebu, ze kterého je, jak se říká, pohled na svět nejkrásnější. Většinou můžete zvolit tréninkovou hodinu na jízdárně nebo projížďku po malebném okolí, přičemž cena za hodinu se pohybuje obvykle okolo 250 Kč. Vybírat můžete z celé řady stájí např. v Tetíně, Berouně nebo Svinařích.

Equicenter - Velkostatek Tetín
Nám. 9. května
Tetín
Veronika Duras
Tel.: 606 645 335

JK Vanilka
Hostim 31
Beroun
Tel.: 311 626 224
602 354 273

Stáj Karlštejn
267 28 Svinaře
pí Vinšová
Tel.: 604 809 769

Stáj Běleč 227
Liteň, okr. Beroun
tel: 603 247 893

Turistické informace

Lákadla v okolí

Kde nás najdete

Kde nás najdete
Penzion Primus
Cena od: 438 Kč os./noc
Hotel Na Ostrově
Cena od: 420 Kč os./noc
Penzion Pod Dračí skálou
Cena od: 550 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, kde najdete zámek, kde nejenže můžete zvesela fotografovat, ale dokonce vám dovolí posadit se na šlechtickou pohovku? Navštivte Zbiroh asi 50 kilometrů jihozápadně od Prahy!